Podcasty dla ciekawych

To koniec ery firmowych open space'ów? "Zaczną się kurczyć"

Przestrzenie typu open space, które w 2020 roku stanowiły ponad 50 proc. powierzchni biurowej, do 2032 roku mają zmniejszyć się do 30 proc. "Widzimy, że jak przychodzimy obecnie do biur, nasze open space'y, które są jeszcze popularne, bardzo często są puste, ponieważ osoby, które jak już przychodzą do biura i zalogują się na swoim biurku, idą na jedno, drugie, trzecie spotkanie, pogadankę w kuchni czy też pracę bardziej projektową" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Jakub Zieliński, szef działu strategii miejsca pracy i zarządzania zmianą w JLL.

Data dodania: 25 marca 2025, 17:00

Czas trwania: 9:06

Co dzieje się w lesie, gdy budzi się wiosna?

"Cały czas będziemy słyszeć symfonię ptaków. Wiosna jest takim najwspanialszym chyba momentem, gdzie ten śpiew ptaków wypełnia całą przestrzeń. I to wszystko tak cudownie nas resetuje i daje energię do życia. My tego po prostu potrzebujemy. Potrzebujemy tak, jak powietrza do oddychania, jak zimnej wody do picia i jedzenia. Nasze oczy potrzebują zieleni. Nie będziemy szczęśliwi w miastach otoczeni hałasem i zapachem spalin" - mówił na antenie Radia RMF24 Marcin Kostrzyński, znany jako "Marcin z lasu". W rozmowie z Marcinem Jędrychem opowiedział o tym, jak przyroda w lesie budzi się do życia wraz z początkiem wiosny.

Data dodania: 23 marca 2025, 16:24

Czas trwania: 9:53

Dokumenty ws. zamachu na Kennedy'ego odtajnione. Czy rzucą nowe światło na sprawę?

Donald Trump zezwolił na publikację utajnionych przez kilkadziesiąt lat dokumentów dotyczących zamachu na prezydenta Johna F. Kennedy'ego. "To wyjątkowa sytuacja i trochę się dziwię Amerykanom, że dopiero Donald Trump, 47. prezydent USA, zdecydował o tym, żeby ostatecznie zamknąć tę kwestię i pokazać to, co naprawdę rząd federalny ma. Przez dziesięciolecia to było budowanie takiej narracji, że rząd federalny coś wie, coś ukrywa, że jest grupa ludzi, która wie, jak to naprawdę było" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 dr Wojciech Kwiatkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Data dodania: 19 marca 2025, 17:55

Czas trwania: 11:16

Ptaki coraz wcześniej wracają do Polski. "To wskaźniki zmian w ekosystemie"

Ocieplenie klimatu ma znaczący wpływ na zmiany w migracjach ptaków, które coraz częściej decydują się na wcześniejszy przylot do Polski. "Ptaki to są, można powiedzieć, takie wskaźniki zmian w ekosystemie, zmian w środowisku. To znaczy, że obserwując zwyczaje ptaków możemy widzieć, że coś się zmienia" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Dominik Marchowski, ornitolog, profesor w Muzeum i Instytucie Zoologii Polskiej Akademii Nauk.

Data dodania: 19 marca 2025, 17:25

Czas trwania: 11:06

Na ISS mieli być 8 dni, byli 10 miesięcy. Astronauci wracają na Ziemię

Na ISS mieli być osiem dni, byli dziesięć miesięcy. Astronauci NASA Butch Wilmore i Suni Williams ruszają na Ziemię po przymusowym długim pobycie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). "Typowe misje astronautyczne tyle mniej więcej trwają, pół roku, czasem nawet rok. Astronauci oczywiście zdają sobie sprawę z tego ryzyka. Jest to zwiększone ryzyko chorób serca, nowotworów, ale to ryzyko jest niestety wpisane w ten zawód" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Rafał Grabiański z portalu Urania, popularyzator nauki.

Data dodania: 18 marca 2025, 16:50

Czas trwania: 9:05

Czy pieniądze dają szczęście? "Przeceniamy tę relację"

20 marca to Międzynarodowy Dzień Szczęścia. W jakim stopniu Polacy upatrują źródeł swojego szczęścia w pieniądzach? Czy popularne przysłowie "pieniądze szczęścia nie dają" znajduje odzwierciedlenie w społecznych przekonaniach i w rzeczywistości? O tym opowiadała w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 prof. Dominika Maison z Uniwersytetu Warszawskiego.

Data dodania: 17 marca 2025, 17:05

Czas trwania: 12:07

Jak skutecznie poprawić jakość snu?

Bezsenność dotyczy coraz większej liczby osób. Problemy z zasypianiem zgłasza nawet 35-50 proc. Polaków. Problem dotyka przede wszystkim seniorów. Jak sobie z tym radzić? Radził w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 dr Kamil Kornicki, specjalista chorób wewnętrznych, somnolog, Senare Centrum Medycyny Snu.

Data dodania: 13 marca 2025, 19:00

Czas trwania: 11:13

UE odpowiada na cła USA. Samcik: Wojna celna przełoży się na ceny

Komisja Europejska ogłosiła wprowadzenie ceł odwetowych na amerykańskie towary o wartości 26 miliardów euro. To odpowiedź na wcześniejsze działania USA, które nałożyły cła na import stali i aluminium z Unii Europejskiej. Jakie konsekwencje niesie za sobą ten konflikt dla zwykłych konsumentów? O tym mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Maciej Samcik, dziennikarz ekonomiczny, portal Subiektywnie o finansach.

Data dodania: 12 marca 2025, 18:30

Czas trwania: 9:20

Nie tylko DeepSeek. Czy chiński model Manus to rewolucja w branży AI?

Najnowszy chiński system oparty na sztucznej inteligencji, Manus, wzbudza emocje i zainteresowanie na całym świecie. Czym różni się od dotychczasowych rozwiązań i jakie możliwości otwiera przed użytkownikami? O tym opowiadał w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Remigiusz Kinas, współtwórca Bielika, pierwszego polskiego dużego modelu językowego.

Data dodania: 12 marca 2025, 16:40

Czas trwania: 10:55

Dlaczego szpital MSWiA w Krakowie padł ofiarą cyberataku?

W sobotę hakerzy zaatakowali system szpitala MSWiA w Krakowie. Może minąć nawet tygodni, zanim do pełnej sprawności wróci system informatyczny. "Minister Gawkowski, użył takiego sformułowania, że doszło do zaszyfrowania plików. Jeżeli mówimy o szyfrowaniu plików, to od razu na myśl nasuwają się gangi ransomware, czyli takie grupy przestępcze, które mają na celu zaszyfrować dane kluczowe, dane na systemach informatycznych danej firmy, bądź też w tym przypadku instytucji szpitala, aby uniemożliwić do nich dostęp i sparaliżować de facto pracę takiej jednostki" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Piotr Konieczny, redaktor naczelny portalu Niebezpiecznik.pl.

Data dodania: 10 marca 2025, 17:00

Czas trwania: 10:55

Jakie mogą być nieoczekiwane skutki wojen celnych?

Wojny celne mogą przynosić dość nieoczekiwane długofalowe skutki. Historycznym przykładem może być "wojna o kurczaki" z 1962 roku, która doprowadziła do trwałego podniesienia cen... amerykańskich pickupów. Jakie mogą być współczesne nieoczywiste skutki wojen celnych? O to Marcin Jędrych pytał na antenie Radia RMF24 Macieja Danielewicza, dziennikarza z portalu "Subiektywnie o finansach".

Data dodania: 5 marca 2025, 17:10

Czas trwania: 9:10

Największy producent chipów zainwestuje 100 mld dolarów w USA. "Tajwańczycy podjęli grę z Trumpem"

Tajwańska firma półprzewodnikowa TSMC ogłosiła plan inwestycyjny o wartości 100 miliardów dolarów w Stanach Zjednoczonych. Inwestycja obejmie budowę pięciu nowych zakładów chipowych w nadchodzących latach. Plan ogłosił dyrektor generalny TSMC podczas konferencji prasowej z prezydentem Donaldem Trumpem. Czy amerykański prezydent w ten sposób przygotowuje się do przyszłego konfliktu z Chinami? O tym mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Jakub Jakóbowski, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

Data dodania: 4 marca 2025, 20:00

Czas trwania: 10:38

Derby Madrytu w Lidze Mistrzów. "Poziom futbolowy obu ekip jest teraz bardzo wyrównany"

Dziś o 21.00 na Estadio Santiago Bernabéu w 1/8 finału Ligi Mistrzów UEFA Real Madryt zmierzy się z drużyną Atletico. "Szacunek i wzajemny respekt wobec swoich umiejętności - to charakteryzuje większość tych derbów. Niemniej są to mecze na chyba najwyższym światowym poziomie w tej chwili" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Leszek Orłowski, dziennikarz CANAL+ Sport i tygodnika "Piłka Nożna".

Data dodania: 4 marca 2025, 18:35

Czas trwania: 8:38

Kryzys kawowy w Brazylii. Czy czekają nas znaczne podwyżki cen?

Brazylia zmaga się z kryzysem kawowym, a większość magazynów stoi pusta. "Na pewno ten rok dla rynku kawy będzie bardzo trudny. Szczególnie, że arabica jest rośliną dwuletnią i ten rok jest akurat tym gorszym, jeżeli chodzi o zbiory, więc te ceny znowu mogą zostać podbite, ale na pewno w kawiarniach kawy nie zabraknie" - mówił Krzysztof Rzyman, dziennikarz, współautor przewodników Coffee Spots Polska i właściciel warszawskich kawiarni STOR, który był gościem Marcina Jędrycha na antenie Radia RMF24.

Data dodania: 4 marca 2025, 17:00

Czas trwania: 10:06

Kuczyński: Cła będą mocno kosztowały USA

We wtorek wejdą w życie amerykańskie cła na import z Kanady i Meksyku. "Nie ulega wątpliwości, że wojna celna będzie hamowała wzrost gospodarczy na całym świecie, będzie hamowała globalizację. To, że prezydent Trump uważa, że dzięki temu sprowadzi ileś tam fabryk z powrotem z Chin, Bangladeszu, Wietnamu do Stanów Zjednoczonych i przez to ruszy znowu przemysł wspaniały przemysł amerykański, jak to on zawsze mówi, to należy raczej włożyć między bajki" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Piotr Kuczyński, ekonomista, analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.

Data dodania: 3 marca 2025, 18:00

Czas trwania: 10:46

Polski model AI PLLuM już dostępny. "Chcemy wdrażać go w administracji publicznej"

Polski model językowy PLLuM, stworzony przez ekspertów z dziedziny IT i lingwistyki, jest już dostępny dla wszystkich. "To, co jest dostępne jako demo w sieci, to jest model ogólnego przeznaczenia. Modele, które możemy aplikować, dostosowywać pod różne dziedziny, pod różne kompetencje, to jest coś, co my już mamy jako prototypy" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 dr Jan Kocoń, kierownik naukowy projektu z Katedry Sztucznej Inteligencji Politechniki Wrocławskiej.

Data dodania: 24 lutego 2025, 19:30

Czas trwania: 12:12

Rowerem przez pustynię Gobi zimą. "Szalenie nieprzewidywalna wyprawa"

Polski podróżnik Mateusz Waligóra podejmuje wyjątkowe wyzwanie. Jako pierwszy człowiek w historii chce zimą przejechać na rowerze mongolską część pustyni Gobi. "Tak jak na wszystkich swoich wyprawach nie myślę o celu. Skupiam się na każdym kolejnym dniu, na każdej kolejnej studni, tudzież miejscu, w którym będę mógł zaczerpnąć wody. To jest mój sposób na radzenie sobie z tymi trudnościami i przeciwnościami" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Mateusz Waligóra.

Data dodania: 24 lutego 2025, 17:00

Czas trwania: 10:28

Jak uczniowie w polskich szkołach korzystają ze sztucznej inteligencji?

"Uważam za absolutnie kluczowe, żeby dzieci nie nauczyły się, że sztuczna inteligencja jest do robienia rzeczy za nich. To jest narzędzie, które jest do robienia rzeczy z nimi. Ona pomaga im pokonać ograniczenia, ponieważ posiada dostęp do bazy danych, która w naszym mózgu mogłaby się nie zmieścić" - mówił dr Dominik Skowroński z Uniwersytetu Łódzkiego. W rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 opowiedział o swoich badaniach dotyczących użytkowania sztucznej inteligencji przez polskich uczniów, którzy są w tym znacznie bieglejsi niż nauczyciele.

Data dodania: 23 lutego 2025, 16:45

Czas trwania: 12:01

Kto będzie rządził w Niemczech? "Króluje niepewność i chaos"

"Jeżeli mam obstawiać najbardziej prawdopodobny scenariusz, to są to przedłużające się negocjacje koalicyjne, które nie doprowadzą do stworzenia rządu większościowego" - taki rezultat przedterminowych wyborów parlamentarnych w Niemczech przewidywał na antenie Radia RMF24 dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Gość Marcina Jędrycha opowiedział o tym, jakie są obecnie największe problemy naszych zachodnich sąsiadów i z czego wynika coraz większe poparcie dla skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec.

Data dodania: 23 lutego 2025, 16:43

Czas trwania: 10:54

Garnitury to przeszłość? Zastąpią je stroje inspirowane odzieżą roboczą?

W świecie mody męskiej zauważalna jest ewolucja, która może niebawem zdetronizować garnitury jako niezbędny element męskiej garderoby. Coraz bardziej popularny staje się styl workwear inspirowany odzieżą roboczą, który łączy w sobie funkcjonalność z nowoczesną elegancją. "Jeśli spojrzymy na najpopularniejszych piłkarzy, tych uważanych za ikony stylu, czyli np. praktycznie cała reprezentacja Francji, czy nawet z naszego rodzimego podwórka - Robert Lewandowski, to już bardzo często można zobaczyć u nich inspiracje odzieżą roboczą. Jeśli jeszcze w waszych kręgach takie ubrania nie są popularne, to pewnie lada chwila będą" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Michał Kędziora w sieci znany jako Mr Vintage, ekspert mody męskiej.

Data dodania: 18 lutego 2025, 19:25

Czas trwania: 10:47

Wielkie transporty złota z Wlk. Brytanii do USA. "Inwestorzy chcą uniknąć objęcia cłami"

Banki inwestycyjne, takie jak JPMorgan Chase, przewożą miliardy dolarów w złocie drogą lotniczą z Londynu do Nowego Jorku. Powodem są różnice cenowe między tymi rynkami – po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA i jego zapowiedziach ceł na Europę, cena złota w Londynie jest o około 20 dolarów niższa za uncję niż w Nowym Jorku. "Ci, którzy dokonali zakupów w okolicach wyborów amerykańskich, nadal mogą się spodziewać potencjalnie przynajmniej wzrostu wartości tego złotego kruszcu, który kojarzony jest z bezpieczeństwem i jest takim aktywem, do którego sięgają inwestorzy w sytuacjach dużego niepokoju" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Piotr Arak, główny ekonomista VeloBanku, Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Data dodania: 18 lutego 2025, 18:00

Czas trwania: 10:19

Kamil Stoch nie jedzie na mistrzostwa świata. "Decyzja i odpowiedzialność spada na Thurnbichlera"

Kamil Stoch nie pojedzie na mistrzostwa świata w norweskim Trondheim. Thomas Thurnbichler zdecydował, że do Norwegii polecą: Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł, Dawid Kubacki, Jakub Wolny i Piotr Żyła. "Kamil jest sportowcem wielkim, jest sportowcem wynikowo spełnionym. Kamil zawsze powtarza, że jego skoki dalej cieszą, bo on nie musi już niczego udowadniać. Jeżeli wróciłby na dobre tory, do dobrego skakania, do dobrych wyników, to wszyscy bylibyśmy zachwyceni. Natomiast idzie to jak po grudzie" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Rafał Kot, były fizjoterapeuta polskiej kadry skoczków narciarskich, członek zarządu PZN, telewizyjny ekspert od skoków.

Data dodania: 18 lutego 2025, 17:05

Czas trwania: 10:21

Olly zwycięzcą 75. Festiwalu w San Remo. "Generacja Z wchodzi na scenę"

23-letni piosenkarz i raper Olly został ogłoszony zwycięzcą 75. Festiwalu Włoskiej Piosenki w San Remo. "Olly to młody piosenkarz, który zaprezentował się całkiem nienajgorzej, natomiast zdania są podzielone co do jego zwycięstwa. Jeżeli miałbym wyrazić swoją opinię, uważam, że jednak były postacie, które zasługiwały bardziej na to miano" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Wojciech Wróbel, Włoski Instytut Kultury w Krakowie.

Data dodania: 16 lutego 2025, 18:30

Czas trwania: 7:44

Polskie fotoradary biją rekordy. "W ubiegłym roku zarejestrowały o jedną piątą wykroczeń więcej niż w 2023"

"Fotoradar, przynajmniej teoretycznie, nie powinien być zaskoczeniem dla kierowców, bo zgodnie z polskimi przepisami każdy musi być oznakowany. Przypominam, że już dawno nie ma polowania na kierowców z krzaków przez straż miejską. Te przepisy nie obowiązują od przynajmniej 10 lat, a wielu kierowców w ferworze walki na polskich drogach nie dostrzega tych znaków i potem efekty są jakie są" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem dziennikarz motoryzacyjny Paweł Rygas. Przypomniał też, że w ubiegłym roku polskie fotoradary zrobiły aż 719 tys. zdjęć.

Data dodania: 16 lutego 2025, 17:31

Czas trwania: 12:13

Rusza 75. festiwal w San Remo. "Wydarzenie, które kształtuje włoską scenę muzyczną"

Rozpoczyna się 75. edycja festiwalu włoskiej piosenki w San Remo. O główną nagrodę i jednocześnie bilet na konkurs Eurowizji ubiegać się będzie 29 wykonawców i zespołów. "Włosi kochają ten festiwal, ponieważ jest on częścią włoskiej kultury. San Remo wpisało się już na stałe we włoskie życie" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Wojciech Wróbel, Włoski Instytut Kultury w Krakowie.

Data dodania: 11 lutego 2025, 18:35

Czas trwania: 9:57

Ile zarabiają Polacy? "Dobrobytu nie zbuduje się ustawą"

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie w IV kwartale 2024 r. wyniosło prawie 8,5 tys. zł brutto. "Wraz ze wzrostem wynagrodzenia minimalnego siłą rzeczy rośnie przeciętne wynagrodzenie. Natomiast mając na uwadze tak szybki wzrost wynagrodzeń minimalnych, ten fundusz płac pracodawców nie jest bardzo elastyczny i gdy większa jego część idzie na podwyżki wynagrodzenia minimalnego płace pozostałych pracowników tak szybko nie rosną" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Szymon Witkowski, główny legislator Pracodawców RP.

Data dodania: 11 lutego 2025, 16:40

Czas trwania: 9:50

ZAiKS kontra sztuczna inteligencja. "Za cudzą pracę trzeba płacić"

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS wprowadza zasady dotyczące wykorzystywania utworów chronionych przez organizację w procesie szkolenia modeli sztucznej inteligencji. Kluczowym wymogiem jest uzyskanie odpowiedniej licencji. "To jest dość skomplikowany system, ale dość prosta biznesowa zasada - za cudzą pracę trzeba po prostu płacić. Takie normalne zasady, do których się przyzwyczailiśmy chcemy zaaplikować do nowego biznesu, jakim jest generatywne AI" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Jerzy Łabuda, ekspert z Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Data dodania: 10 lutego 2025, 15:00

Czas trwania: 11:51

Uwaga na fałszywe mDowody. "Możemy i musimy je weryfikować"

Podróbki oficjalnej aplikacji mObywatel są obecnie tanie i łatwo dostępne - donosi demagog.org. Jak zwraca uwagę portal, problemem jest też fakt, że nie wszyscy wiedzą, jak sprawdzić autentyczność mDowodu. "Jeśli ktoś pokazuje nam dokument na smartfonie, a my wierzymy, że pokazuje prawdziwe dane, to tu właśnie jest ten problem. My musimy to weryfikować. Paradoksalnie ten mDowód, jego infrastruktura pozwala na wiarygodną weryfikację, potwierdzenie autentyczności niezaprzeczalne za pomocą kryptografii, za pomocą skanowania kodu QR. Tylko że absolutnie nikt tego nie robi, bo mało kto o tym wie" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Piotr Konieczny z portalu niebezpiecznik.pl.

Data dodania: 6 lutego 2025, 16:45

Czas trwania: 12:22

Kto w Polsce może zaliczyć się do klasy średniej?

Czym charakteryzuje się klasa średnia, jakie kryteria decydują o jej przynależności i czy w ogóle można mówić o stabilnej klasie średniej w naszym kraju? "Ważne są nie tylko te składniki dochodowe, ale i składniki majątkowe. Powinniśmy posiadać mieszkanie lub dom, samochód, stać nas na wyjazdy kilka razy w ciągu roku na wakacje. Oczywiście nie powinniśmy jakoś oszczędzać na wydatkach bieżących" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Maciej Danielewicz z portalu "Subiektywnie o finansach".

Data dodania: 4 lutego 2025, 16:50

Czas trwania: 10:38

Polskie centra handlowe pustoszeją? "Zmieniają się oczekiwania ludzi"

Jak pokazują najnowsze badania, klienci coraz częściej rezygnują z wizyt w centrach handlowych, na rzecz np. zakupów przez Internet. "Można powiedzieć, że galerie handlowe były centrami życia towarzyskiego, gdzie można było usiąść, zjeść, porozmawiać. Teraz zmieniają się nawyki, zmieniają się oczekiwania ludzi. To jest postęp, który następuje nie tylko u nas, ale chyba i na całym świecie" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 dr Artur Fiks z Uniwersytetu WSB Merito Warszawa.

Data dodania: 4 lutego 2025, 16:10

Czas trwania: 8:39

Ile kosztuje naprawdę dobra kawa?

W ostatnich kilkunastu miesiącach cena zielonego ziarna kawy wzrosła o prawie 100 proc., co wpływa na wszystkie segmenty rynku. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie na popularności mogą zyskać kawy z tańszych krajów producenckich. A jak to wszystko ma się do sytuacji kawiarni i palarni kawy? Ile obecnie kosztuje naprawdę dobra kawa? O tym na antenie Radia RMF24 mówiła Agnieszka Rojewska, mistrzyni świata baristów, trenerka i właścicielka palarni kawy w Warszawie. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Data dodania: 2 lutego 2025, 16:58

Czas trwania: 10:01

Ostatnie dopłaty do elektryków? Znamy założenia programu "NaszEauto"

Wkrótce ruszy nowy program wsparcia zakupu pojazdów elektrycznych w Polsce pod nazwą "NaszEauto". "W założeniach może wydawać się bardzo ciekawym programem i ma niektóre bardzo ciekawe rozwiązania, ale jak wejdziemy w szczegóły, to zobaczymy, że ten program nie pozwoli nam wykorzystać w całości tych pieniędzy, które są założone, bo mamy tam około 1.6 miliarda zł z Krajowego Planu Odbudowy, które musimy wydać w ciągu półtora roku" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Norbert Cała, ekspert ds. elektromobilności z portalu Techlove.pl.

Data dodania: 29 stycznia 2025, 11:35

Czas trwania: 10:16

Jak zapewnić bezpieczeństwo ratownikom medycznym?

Jednym z naszych postulatów jest wprowadzenie rejestru agresorów. Gdybyśmy mieli wprowadzony taki rejestr, wiedzielibyśmy jadąc na daną wizytę, że pacjent jest agresywny i jechałaby z nami policja. Koledzy na pewno pomagają. Może byłoby trochę później, ale trzeba ponosić konsekwencje popełnionych czynów. To jest bardzo często najbardziej przemawiające do agresorów, a nie kwestie próśb i gróźb, bo to nie działa" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Tomasz Kubiak, Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego Państwowej Straży Pożarnej woj. zachodnipomorskiego, ratownik medyczny i wykładowca.

Data dodania: 28 stycznia 2025, 16:55

Czas trwania: 10:32

Kryzys kadrowy w Policji. "Nie zarabiamy konkurencyjnie względem sektora prywatnego"

Związki zawodowe biją na alarm - w Policji brakuje kilkunastu tysięcy funkcjonariuszy. Sytuacja jest szczególnie trudna w Warszawie, gdzie deficyt kadrowy sięga 25 proc. etatów. Mimo rekordowej liczby nowych przyjęć, problem pozostaje nierozwiązany. "Trzeba podnieść wynagrodzenia, trzeba podnieść świadczenia, trzeba zachęcić te młode osoby, aby do nas występowały. My jako związek zawodowy mówimy jedną rzecz - nie ilościowo, a jakościowo, ale żeby była ta jakość jest nam potrzebne dobre dofinansowanie i dobry budżet" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 sierżant sztabowy Jacek Łukasik, Przewodniczący Rady Krajowej Związku Zawodowego Policyjna Solidarność.

Data dodania: 27 stycznia 2025, 10:50

Czas trwania: 12:43

Nadchodzą nowe regulacje dotyczące e-papierosów i woreczków nikotynowych

Minister zdrowia Izabela Leszczyna ogłosiła dziś duże zmiany dotyczące e-papierosów i woreczków nikotynowych. Ich sprzedaż ma być zakazana dla osób nieletnich. "To są produkty, które z naszego punktu widzenia, specjalistów zdrowia publicznego, powinny być dostępne tylko i wyłącznie dla osób już palących. To nie tylko powinna być cezura wiekowa. (…) Optymalnie powinny być dostępne w poradniach wspomagających ludzi w rzucaniu palenia, bo tam by miały swoje miejsce" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 prof. Andrzej Fal, prezes Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Data dodania: 21 stycznia 2025, 16:55

Czas trwania: 10:19

Prof. Zachara-Szymańska: Trump jest prezydentem żywcem wyjętym z "Gorączki sobotniej nocy"

"Trump jest prezydentem żywcem wyjętym z 'Gorączki sobotniej nocy' - temperatura jego rządów musi być wysoka" - mówi w Radiu RMF24 gość Marcina Jędrycha, prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki UJ, autorka podcastu "Wolna Amerykanka".

Data dodania: 20 stycznia 2025, 20:06

Czas trwania: 12:07

Jak wygląda przeprowadzka do Białego Domu? "Ogromne przedsięwzięcie"

W poniedziałek Donald Trump oficjalnie obejmie urząd 47. Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jak będzie wyglądała operacja przeprowadzki nowego prezydenta do Białego Domu? O tym opowiadała na antenie Radia RMF24 dr Renata Nowaczewska, amerykanistka z Instytutu Historycznego z Uniwersytetu Szczecińskiego. "Jest to niesamowite logistycznie przedsięwzięcie, którego nie widać. Po prostu kiedy po zaprzysiężeniu prezydent Trump wróci do Białego Domu ma się tam czuć jakby nigdy stamtąd nie wychodził" - mówiła w rozmowie z Marcinem Jędrychem dr Nowaczewska.

Data dodania: 19 stycznia 2025, 16:00

Czas trwania: 12:10

Marek Koźmiński o zamieszaniu wokół meczów reprezentacji Polski

"Ciśnie się na usta słowo chaos. Mamy bardzo niezręczną sytuację, z której trzeba w jakiś sposób wyjść" - mówił w Radiu RMF24 były piłkarz i były wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Marek Koźmiński, komentując zamieszanie wokół miejsca rozgrywania najbliższych meczów reprezentacji Polski.

Data dodania: 14 stycznia 2025, 17:54

Czas trwania: 9:14

Jaka będzie przyszłość TikToka? "Chińskie aplikacje są jak Hydra"

"TikTok przestał już tak znacząco rosnąć jak rósł jeszcze parę lat temu. Ciekawostką jest, że jedną z popularniejszych obecnie aplikacji w amerykańskim App Store jest inna chińska aplikacja i tam też przenoszą się ludzie z TikToka. Mówię o RedNote. Jest też Lemon8. To są dwie chińskie aplikacje, które zdobywają ogromną popularność. Chińczycy są jak Hydra, ucinamy jeden łeb, a pojawiają się dwa kolejne" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Wojciech Kardyś, specjalista od komunikacji internetowej oraz social mediów.

Data dodania: 14 stycznia 2025, 16:45

Czas trwania: 10:04

Kontrowersje wokół "Wioski Shein". Jaka jest prawdziwa cena tanich ubrań?

"Zjawisko tych platform chińskich to już nawet nie jest fast fashion, to jest ultra fast fashion, albo inna nazwa to real time fashion. Te platformy są bardzo zaawansowane technologicznie, wykorzystują sztuczną inteligencję oraz inne technologie po to, żeby w czasie rzeczywistym analizować sprzedaż i dostosowywać produkcję do tego, co się sprzedaje. Ta presja na czas bardzo mocno odbija się na ludziach, którzy muszą te ubrania produkować" - mówiła w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Aleksandra Włodarczyk, autorka bloga "Świadomy konsument mody".

Data dodania: 13 stycznia 2025, 16:50

Czas trwania: 11:26

Orłowski: Gdyby Superpuchar był rozgrywany w Hiszpanii, przebieg i wynik byłyby identyczne, jak będą dzisiaj

"Sprawa jest dosyć niesmaczna, że ten Superpuchar został wyeksportowany i to do krajów, które nie cieszą się najlepszą renomą ze względu na prawa człowieka. (...) Jest to sprawa niesmaczna od początku do końca i trzeba ją rozpatrywać zupełnie w oderwaniu od tego, co się wydarzy na boisku" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Leszek Orłowski, dziennikarz CANAL+ Sport i tygodnika "Piłka Nożna".

Data dodania: 12 stycznia 2025, 10:15

Czas trwania: 11:21

Wszechobecne AI, elastyczne ekrany i klimatyzacja osobista. Trwają targi CES 2025

Trwają Targi CES 2025 w Las Vegas. "Na wszystkich targach technologicznych od dłuższego czasu sztuczna inteligencja jest odmieniana przez wszystkie przypadki. W związku z tym, również tutaj na CES-ie wszędzie można znaleźć sztuczną inteligencję. W samochodach, w pralkach, w lodówkach, w telefonach. Gdziekolwiek się nie zerknie ona jest i z całą pewnością będzie nas otaczać coraz bardziej" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Paweł Warzecha, prowadzący kanał Mobzilla na YouTube, ekspert zajmujący się nowymi technologiami oraz ich tester.

Data dodania: 9 stycznia 2025, 11:00

Czas trwania: 9:25

Bary mleczne "portretem polskiego społeczeństwa"?

"Bary mleczne to portret polskiego społeczeństwa", pisze "The Economist". Dziennikarze tego brytyjskiego tygodnika napisali o fenomenie barów mlecznych w Polsce. Według autorów artykułu bary, których tradycja sięga czasów komunizmu, starają się dostosować do nowych czasów i zwyczajów kulinarnych. Kolejnym wyzwaniem dla tego typu miejsc może być również zmniejszenie rządowych dotacji - w 2025 r. bary mleczne dostaną 11 milionów złotych mniej. "Jeszcze nas trochę zostało i ci, co zostali, spełniają swoją misję i walczymy z przeciwnościami, bo to jest taka raczej misja społeczna, niż jakiś biznes kokosowy" - mówiła w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Nina Król-Rączka, specjalistka ds. gastronomii z nowohuckiej spółdzielni "Społem".

Data dodania: 5 stycznia 2025, 12:30

Czas trwania: 8:57

Euro czy złotówka? Rośnie sceptycyzm Polaków wobec wspólnej waluty

Z sondażu przeprowadzonego przez Fundację Wolności Gospodarczej wynika, że za wprowadzeniem europejskiej waluty w Polsce jest niespełna 31 proc. Polaków. Poparcie dla euro spada, podczas gdy ogólnie w Unii Europejskiej wzrasta. Dlaczego Polacy są nieufni wobec wprowadzenia wspólnej waluty i czy słusznie? O tym mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Piotr Kuczyński, ekonomista i analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.

Data dodania: 5 stycznia 2025, 11:00

Czas trwania: 12:03

Kto może liczyć na podwyżki w tym roku?

"Trzeba powiedzieć sobie jasno, że ten rok nie będzie aż tak obfity, jeżeli chodzi o podwyższanie wynagrodzeń" - mówił w Radiu RMF24 Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ekspert rynku pracy zaznaczył, że rok 2024 był pod względem podwyżek rekordowy. W tym roku wynagrodzenia powinny rosnąć około 7-8 proc. rok do roku, czyli wracamy do takiego stanu rynku pracy sprzed pandemii. Gospodarz rozmowy Marcin Jędrych pytał też swojego gościa, które grupy zawodowe mogą się jeszcze upominać o pieniądze w najbliższych miesiącach.

Data dodania: 2 stycznia 2025, 17:16

Czas trwania: 11:54

Nowy prezydent Gruzji zaprzysiężony. "Można powiedzieć, że doszło do dwuwładzy prezydenckiej"

Wbrew protestom opozycji Micheil Kawelaszwili został zaprzysiężony na nowego prezydenta Gruzji. Dotychczasowa prezydent Salome Zurabiszwili opuściła pałac prezydencki, choć wciąż rości sobie prawo do pełnienia tej funkcji. "Grożono jej i jej współpracownikom aresztem. Można tę decyzję oceniać w bardzo różny sposób i też myślenie o tym w Gruzji, wśród Gruzinów jest podzielone, ale została postawiona w bardzo trudnej sytuacji” – komentowała w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Stasia Budzisz, reportażystka i autorka książki "Pokazucha. Na gruzińskich zasadach".

Data dodania: 30 grudnia 2024, 15:12

Czas trwania: 12:01

Miłka Raulin: Każdy poranek na Grenlandii wygląda tak samo

Miłka Raulin, zdobywczyni Korony Ziemi i najmłodsza Polka, która na nartach przemierzyła 600 kilometrów lądolodu Grenlandii, opowiada na antenie Radia RMF24 o swoich podróżniczych doświadczeniach. "Były momenty słabości. W trakcie Everestu, kiedy już był atak szczytowy, doznałam takiej kontuzji, która całe szczęście nie wykluczyła mnie z dalszej wspinaczki, ale musiałam się zapoznać bardzo szczegółowo z apteczką i całą tablicą Mendelejewa, bo tyle leków przeciwbólowych ile tam wzięłam, to chyba w życiu nie wzięłam" - mówiła w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24.

Data dodania: 26 grudnia 2024, 13:00

Czas trwania: 17:21

Rasińska-Samoćko: Widoki z najwyższych szczytów są warte ogromnego wysiłku

Widok z K2 z obozu trzeciego na całe pasmo górskie, na Karakorum, wynagradza wszystko - kilkunastogodzinne ataki szczytowe, marsz w chłodzie, przebywanie w obozie głównym, czyli dość nisko, przez dwa lub trzy tygodnie, kiedy jest bardzo dużo opadów śniegu – mówiła w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Dorota Rasińska-Samoćko, himalaistka, pierwsza Polka, która zdobyła 14 ośmiotysięczników w Himalajach i Karakorum.

Data dodania: 26 grudnia 2024, 12:00

Czas trwania: 31:35

Jak wygląda życie na stacji polarnej? "Bardzo dużo wyzwań psychologicznych"

"Miałam takie momenty, że wydawało mi się, że ktoś mnie zamknął w pudełku kartonowym wypełnionym watą. Ja z tego pudełka nie mogę wyjść. Atmosfera wokół jest gęsta, jest duszno, nie ma nigdzie ucieczki. Cały czas te same postaci wokół, był też moment takiego duszenia się" - mówiła w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Dagmara Bożek z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, pisarka polarniczka, uczestniczka wypraw na Spitsbergen oraz do Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Henryka Arctowskiego.

Data dodania: 26 grudnia 2024, 10:00

Czas trwania: 33:07

Głowińska: W "Kici Koci" buduję świat pełen ciepła, troski i uważności na drugiego człowieka

"Opowieści spod choinki" to specjalny świąteczny program Radia RMF24, w którym rozmawiamy z popularnymi polskimi pisarzami. Gościem Marcina Jędrycha była Anita Głowińska, autorka bestsellerowej serii książek dla dzieci "Kicia Kocia". "Staram się pokazywać ten świat, który jest otwarty na różnorodność, również i na to, że każdy z nas może mieć różną perspektywę, co nie znaczy, że jedna jest gorsza od drugiej" - mówiła na antenie Radia RMF24 pisarka i ilustratorka.

Data dodania: 25 grudnia 2024, 13:00

Czas trwania: 29:03

Gortych: Karkonosze są doskonałą areną do rozgrywania akcji kryminałów

W specjalnym świątecznym programie "Opowieści spod choinki" w Radiu RMF24 rozmawiamy o książkach (i nie tylko) z najchętniej czytanymi pisarzami w Polsce. Gościem Marcina Jędrycha był Sławomir Gortych, autor cyklu powieści kryminalnych "Karkonoska seria kryminalna", twórca bloga "Zagubiony w Karkonoszach". Na antenie Radia RMF24 autor bestsellerów opowiadał m.in o swojej fascynacji Karkonoszami, zawodzie stomatologa, inspiracjach oraz planach na przyszłość.

Data dodania: 25 grudnia 2024, 12:00

Czas trwania: 38:56

Puzyńska o fenomenie kryminałów: Możemy poczuć grozę w bezpiecznym środowisku

W świątecznym programie Radia RMF24 spędzamy ten magiczny czas w towarzystwie polskich pisarek i pisarzy. Gościem Marcina Jędrycha była Katarzyna Puzyńska, autorka wielu popularnych książek, takich jak "Ulice ciem", "Bezgłos" czy serii "Grodzisko". Na antenie Radia RMF24 pisarka opowiadała m.in. o fenomenie popularności kryminałów w Polsce. "Jesteśmy stworzeni do tego, że potrzebujemy jakiejś adrenaliny. Żyjemy, całe szczęście, w dość spokojnych czasach i tej adrenaliny szukamy między innymi właśnie w książkach czy w filmach. Możemy poczuć taki moment grozy, ale całe szczęście w bezpiecznym środowisku, np. w naszym fotelu w domu" - mówiła Katarzyna Puzyńska.

Data dodania: 25 grudnia 2024, 10:00

Czas trwania: 30:37

Najnowsze dane GUS o emigracji. "Wracamy na trend wzrostowy"

Na koniec 2023 roku, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, poza granicami Polski czasowo przebywało około 1,5 miliona obywateli naszego kraju. "Liczba osób, które przebywały w Wielkiej Brytanii spadła w związku z Brexitem, ale w ostatnim roku zauważamy pewien wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Natomiast nieustannie rośnie popularność Niemiec i rośnie popularność Holandii" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Mateusz Łakomy, ekspert ds. demografii, autor książki "Demografia z przyszłością".

Data dodania: 23 grudnia 2024, 16:55

Czas trwania: 6:40

Ekspert OSW o wizycie Fico w Moskwie: Umiarkowane zaskoczenie

W niedzielę premier Słowacji, Robert Fico, spotkał się w Moskwie z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem. Głównym tematem rozmów miały być dostawy gazu. "To zaskoczenie z kategorii takich zaskoczeń umiarkowanych. Jeśli mielibyśmy wytypować kilku przywódców państw unijnych, którzy mogliby w Moskwie się zjawić w tym lub w innym momencie, to pewnie Fico byłby w takiej czołowej piątce" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Krzysztof Dębiec z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Data dodania: 23 grudnia 2024, 16:25

Czas trwania: 10:16

Sprzedaż elektryków w Europie spada. Czy to koniec boomu na te samochody?

"W ciągu dwóch lat w Niemczech samochody elektryczne wskoczyły na taki udział w rynku, na osiągnięcie jakiego diesle potrzebowały 20 lat. To faktycznie nie jest tak, że elektrykom wiedzie się bardzo źle. Te samochody, jeżeli mówimy o rodzajach napędu, notują absolutnie najwyższe wzrosty w stosunku do wszystkich innych rodzajów napędów, jakie mieliśmy w historii" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Łukasz Bigo z portalu Elektrowóz.pl.

Data dodania: 23 grudnia 2024, 16:10

Czas trwania: 10:24

Święta w cieniu wirusów. Na co teraz chorujemy?

Sezon chorobowy w pełni, a liczba zachorowań na krztusiec, grypę i RSV rośnie. Zbliżające się święta, pełne rodzinnych spotkań, mogą dodatkowo sprzyjać rozprzestrzenianiu się wirusów. "Pamiętajmy o pewnej odpowiedzialności. Nie mówię, żeby przy stole siedzieć w maseczkach, natomiast jeżeli akurat jesteśmy chorzy, to należałoby się bardzo poważnie zastanowić, czy ta wizyta, zwłaszcza u naszych seniorów, którzy są szczególnie narażeni na tego typu zakażenia, jest najlepszym pomysłem" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 dr Tomasz Dzieciątkowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Data dodania: 23 grudnia 2024, 14:10

Czas trwania: 10:41

Kryzys w amerykańskim systemie opieki zdrowotnej. "Frustracja jest obecna wszędzie"

Zabójstwo dyrektora firmy ubezpieczeniowej UnitedHealthcare w USA wywołało gorącą dyskusję na temat funkcjonowania amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej. Manifest sprawcy zbrodni, Luigiego Mangione, ujawnia głęboką frustrację dotyczącą kosztów i dostępności usług medycznych w Stanach Zjednoczonych. "Z jednej strony jest to niezadowolenie z tego, że to jest system bardzo kosztowny, z drugiej strony jest to coś, co jest bardzo skomplikowane. Ja mam doktorat, mieszkam w Ameryce od prawie 25 lat. Do tej pory nie do końca wiem, jak ten system działa. Jest strasznie skomplikowany" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 dr Dominik Stecuła z Uniwersytetu Stanowego Ohio.

Data dodania: 15 grudnia 2024, 12:28

Czas trwania: 12:19

Nowy rozkład PKP Intercity: Więcej połączeń i szybsze podróże

Od niedzieli obowiązuje nowy rozkład jazdy PKP Intercity, który przynosi pasażerom więcej połączeń i krótszy czas przejazdu na wielu trasach. Gościem Marcina Jędrycha na antenie Radia RMF24 był Maciej Dutkiewicz, rzecznik PKP Intercity.

Data dodania: 15 grudnia 2024, 14:00

Czas trwania: 9:03

Sora AI bez premiery w UE. Prof. Przegalińska: Nie byliśmy przyzwyczajeni, że zamykamy ten peleton

OpenAI udostępnił nowy generator wideo o nazwie Sora oparty o sztuczną inteligencję, który nie będzie jednak dostępny w Unii Europejskiej. Podobny los podzieliło niedawno oprogramowanie Apple Intelligence, a także model Llama od firmy Meta. "To nawet nie chodzi o to, że my zakazujemy jako Europa tych innowacji, czy że jesteśmy jakoś niechętni, tylko po prostu tak to wychodzi. Ten proces u nas jest tak ślamazarny, tak długo trwa, że wszystkie te innowacje, te najnowsze modele sztucznej inteligencji dostajemy niestety, to teraz widać coraz częściej ze sporym opóźnieniem" - mówiła w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 prof. Aleksandra Przegalińska, prorektorka ds. Innowacji Akademii Leona Koźmińskiego, badaczka AI.

Data dodania: 12 grudnia 2024, 16:30

Czas trwania: 12:36

Skawiński: Kompozycje AI nie mogą być tak samo opłacane, jak te stworzone przez ludzi

Twórcy coraz częściej zgłaszają do ZAiKS-u utwory powstałe przy wykorzystaniu narzędzi opartych na sztucznej inteligencji. Organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi uwzględnia ten czynnik w procesie rejestracji od czerwca. Do tej pory zarejestrowano 154 takie utwory. "Wykonania czy też kompozycje tworzone przez sztuczną inteligencję absolutnie nie mogą być tak samo opłacane jak ludzie. To może sobie zrobić każdy, nawet ktoś, kto nie jest muzykiem. To jest bardzo trudne do rozgraniczenia. W mojej głowie się na razie to nie mieści, żeby na równi traktować jedno i drugie" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Grzegorz Skawiński, wokalista zespołu Kombi, gitarzysta, kompozytor i producent muzyczny.

Data dodania: 10 grudnia 2024, 16:45

Czas trwania: 10:36

Zmienne warunki pogodowe w Beskidach. "Wyposażenie w górach powinno być już zimowe"

"Pamiętajmy, że pomimo tego, że okres jest jeszcze późno jesienny, to wyposażenie w górach już powinno być zimowe. Odpowiednie obuwie, zabezpieczenie przed chłodem, wiatrem, zimnem, rękawice i czapka, kurtka przeciwwiatrowa, odzież termoaktywna. To są podstawowe rzeczy, w które powinniśmy być wyposażeni wychodząc w teren górski"- mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Tomasz Jano, zastępca naczelnika beskidzkich goprowców.

Data dodania: 10 grudnia 2024, 15:40

Czas trwania: 5:23

Nowe chińskie hybrydy na europejskim rynku. "Furtka, aby obejść cła karne"

Chińscy producenci samochodów elektrycznych, tacy jak Xpeng i Zeekr, wprowadzają na rynek modele hybrydowe, aby sprostać rosnącej konkurencji i ułatwić ekspansję zagraniczną. Czy samochody hybrydowe mogą okazać dla chińczyków kluczem do podbicia europejskiego rynku motoryzacyjnego? O tym mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Paweł Rygas, dziennikarz motoryzacyjny, autor kanału MotoPRawda.

Data dodania: 9 grudnia 2024, 19:30

Czas trwania: 9:44

Syryjczyk mieszkający w Polsce: Asad i jego rodzina psuli kraj przez 50 lat

"Baszszar al-Asad był dyktatorem, ale ludzie się boją, że będzie tak jak w Iraku, jak w Libii, że był dyktator, ale teraz jest gorzej niż kiedy był Saddam albo Kaddafi" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Assef Salloom, Syryjczyk mieszkający w Polsce.

Data dodania: 9 grudnia 2024, 16:10

Czas trwania: 9:38

Atak hakerski na krakowskie MPK. "Wyciek danych może być najdotkliwszą kwestią"

"MPK i osoby, które się wypowiadają w imieniu tej instytucji nie operują fachowym językiem, więc my do dzisiaj nie wiemy, co faktycznie się stało. Czy był to atak tzw. ransomware? Jeśli tak i wiele na to wskazuje, to takie grupy zawsze kradną dane i najczęściej są to dane albo pracowników, albo dane pasażerów, To, co znajduje się na systemach. Z punktu widzenia mieszkańców Krakowa to właśnie wyciek danych będzie najbardziej dotkliwą kwestią związaną z tym atakiem" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem Piotr Konieczny, założyciel portalu Niebezpiecznik.pl.

Data dodania: 8 grudnia 2024, 12:30

Czas trwania: 8:49

Dlaczego vintage'owy sprzęt audio wraca do łask?

W erze cyfrowej technologii, gdzie dominuje streaming, rośnie zainteresowanie starym sprzętem audio. Kasety magnetofonowe, płyty winylowe i kultowe gramofony przeżywają swój renesans. Co stoi za tym fenomenem? Tłumaczył w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Hirek Wrona, dziennikarz muzyczny.

Data dodania: 8 grudnia 2024, 11:00

Czas trwania: 11:38

Natalia Matiaszczyk o sytuacji w Korei Południowej: Prezydent od dłuższego czasu nie cieszy się dużym poparciem mieszkańców

Natalia Matiaszczyk z Instytutu Nowej Europy w Radiu RMF24 mówiła, że prezydent Yoon Suk Yeol od dłuższego czasu nie cieszy się dużym poparciem mieszkańców. "W zasadzie to poparcie jest bardzo niskie - na poziomie około 20 proc., w niektórych sondażach nawet na poziomie już tylko kilkunastu procent. To pokazuje, że od dłuższego czasu mieszkańcy po prostu są niezadowoleni z działalności, ale też z polityk, który prezydent chce i planuje wprowadzać w Korei Południowej" - wyjaśniła.

Data dodania: 3 grudnia 2024, 18:23

Czas trwania: 7:13

Chiny odpowiadają na embarga USA. "Obydwa mocarstwa uważają, że to one są w lepszej pozycji"

Ministerstwo Handlu Chin ogłosiło wprowadzenie zakazu eksportu do USA produktów zawierających rzadkie pierwiastki, co jest odpowiedzią na wcześniejsze ograniczenia eksportowe nałożone przez USA. Czy to kolejny etap w eskalacji wojny handlowej między dwoma największymi gospodarkami świata? O tym mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Radosław Pyffel, ekspert do spraw polityki międzynarodowej, znawca polityki i kultury Chin.

Data dodania: 3 grudnia 2024, 16:45

Czas trwania: 10:52

Program "Czyste powietrze" zawieszony. "Szokujące i trudne do obrony"

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawiesił w czwartek przyjmowanie nowych wniosków w programie "Czyste powietrze". "Ogłoszono to nagle, nie uprzedzając obywateli, co jest po prostu trudne do pojęcia. Mamy telefony od ekodoradców, mamy telefony od zrozpaczonych osób, które były właśnie w trakcie wypełniania wniosku. Dosłownie siedziały przy komputerze i nagle zobaczyły na ekranie, że system nie działa. Co te osoby mają zrobić? Przecież one w dobrej wierze dokonały inwestycji, ociepliły dom, wymieniły swoje źródła ciepła, jakiegoś starego "kopciucha" w oczekiwaniu, że instytucja państwowa zrefunduje im to, co w programie "Czyste powietrze" zostało napisane" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Data dodania: 2 grudnia 2024, 15:50

Czas trwania: 9:35

Szczury coraz większym problemem w europejskich metropoliach

Szczury stanowią coraz większy problem w europejskich metropoliach, z którym miasta próbują walczyć na różne sposoby. W Marsylii, gdzie szacuje się, że żyje około półtora miliona tych gryzoni, władze zdecydowały się na nietypowe rozwiązanie, wykorzystując fretki do deratyzacji. "Populacje szczurów są na tyle duże, że zaangażowanie fretek wyłącznie w walkę ze szczurami to troszeczkę za mało. Tutaj musi być taka zintegrowana walka. Teraz na całym świecie podejmuje się walkę, łącząc ze sobą i zarządzanie środowiskiem, i edukację ludzką, i innowacyjne technologie" - mówiła w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 dr Edyta Wincewicz z Zakładu Fizjologii Zwierząt, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Data dodania: 2 grudnia 2024, 16:39

Czas trwania: 11:37

Nowe limity dorabiania do emerytury. Co się zmienia?

Od 1 grudnia wchodzą w życie nowe limity dorabiania do emerytury. Zmiany dotyczą przede wszystkim osób, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. "Limity mamy dwa. Ten niższy powyżej kwoty 5713 złotych i 20 groszy - Zakład Ubezpieczeń Społecznych obniża świadczenie, natomiast powyżej kwoty 10610 złotych i 20 groszy - Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi wypłatę emerytury" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting.

Data dodania: 1 grudnia 2024, 16:00

Czas trwania: 10:01

Czy tegoroczne Święta Bożego Narodzenia będą białe?

W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia wielu z nas zastanawia się, czy w tym roku zima zaskoczy nas białym puchem, czy też tradycyjnie będziemy musieli zadowolić się szarą aurą bez śniegu. O możliwości wystąpienia śniegu w czasie Świąt oraz o obecnej sytuacji klimatycznej mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog z pracowni bioklimatologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i członek Koalicji Klimatycznej.

Data dodania: 1 grudnia 2024, 15:00

Czas trwania: 10:19

Prof. Orłowski: Trump ma przekonanie, że Chiny gospodarczo oszukują USA

Donald Trump zapowiedział, że nałoży na Kanadę i Meksyk cła w wysokości 25 proc. na wszystkie produkty. Amerykański prezydent elekt chce podwyżek stawek celnych również wobec Chin. "Donald Trump ma takie przekonanie, że jak kraj importuje, to traci, a jak eksportuje, to zyskuje. Najwyraźniej ma też przekonanie, że Chiny gospodarczo oszukują Stany Zjednoczone. Ekonomiści by się nie zgodzili z takim określeniem, ale na pewno tutaj ten element handlowy jest znacznie ważniejszy, niż w przypadku Meksyku i Kanady" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 prof. Witold Orłowski, ekonomista.

Data dodania: 27 listopada 2024, 15:15

Czas trwania: 11:50

Dlaczego NBP tak aktywnie inwestuje w złoto? Czy to dobry kierunek?

W minionych tygodniach NBP nabył 240 tysięcy uncji złota. Teraz posiada prawie 14 milionów uncji tego kruszcu. "Medal, ma dwie strony. Z jednej strony rzeczywiście to jest lokata na trudne, naprawdę turbulentne czasy, ale z drugiej strony to nie jest aktywo, które wypłaca regularnie odsetki" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 dr Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista banku Pekao S.A..

Data dodania: 27 listopada 2024, 16:50

Czas trwania: 9:26

Zarobki obowiązkowo w ogłoszeniach o pracę? "Widełki to symbol transparentności firmy"

Do Sejmu ma trafić projekt ustawy pod roboczym tytułem "Jasne zarobki", która ma nałożyć na pracodawców obowiązek publikowania widełek wysokości wynagrodzenia w każdym ogłoszeniu o pracy. "93 proc. Polek i Polaków uważa, że pokazywanie widełek jest ważne lub bardzo ważne w ogłoszeniu o pracę, więc praktycznie to dotyczy nas wszystkich. Uważamy, że widełki wynagrodzeń powinny się pojawiać i chcemy je widzieć jako podstawowy element ogłoszenia" - mówiła w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Paulina Król, Chief People and Operations Officer z No Fluff Jobs.

Data dodania: 26 listopada 2024, 16:15

Czas trwania: 9:29

Nie żyje Jan Furtok. "Miał wszystko - głowę, nogi i serce"

W wieku 62 lat zmarł Jan Furtok, były piłkarz reprezentacji Polski, legendarny zawodnik GKS-u Katowice, najlepszy strzelec i wieloletni prezes tego klubu. W rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Jana Furtoka wspominał jego przyjaciel, Waldemar Matysik, z którym występował w niemieckim klubie Hamburger SV i w reprezentacji Polski.

Data dodania: 26 listopada 2024, 15:25

Czas trwania: 6:13

Rezydencje gwiazd w Las Vegas. "Adele wcale nie jest w czołówce"

W sobotę Adele zagrała swój ostatni koncert w The Colosseum w Caesars Palace i wygłosiła emocjonalną przemowę na temat występów, które przyciągały publiczność i stały się jednym z najpopularniejszych wydarzeń w Las Vegas. Dlaczego gwiazdy decydują się na rezydentury w Las Vegas i jaka jest historia tych występów? O tym opowiadał w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 dr Stanisław Trzciński, kulturoznawca.

Data dodania: 26 listopada 2024, 14:45

Czas trwania: 11:24

AI w walce z naciągaczami. "Utrudni im życie i zajmie czas"

Operator sieci komórkowej O2 wprowadził innowacyjne rozwiązanie w walce z telefonicznymi oszustami, wykorzystując do tego celu sztuczną inteligencję. Stworzona przez nich postać, sympatyczna babcia o imieniu Daisy, ma za zadanie utrudniać życie naciągaczom, zatrzymując ich w długich i męczących konwersacjach. "Myślę, że bardzo dużo czasu minie zanim będą szukali obejść, natomiast w pewnym momencie się zorientują, że za często trafiają na miłą starszą panią, która ich zwodzi na manowce i trzeba będzie zmienić ten głos. Sama metoda faktycznie może ich zachęcić do szukania po jakimś czasie pieniędzy gdzie indziej, bo stracą za dużo czasu na rozmowę z komputerem" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Adam Haertle z Zaufanej Trzeciej Strony.

Data dodania: 25 listopada 2024, 16:40

Czas trwania: 8:01

Kontrowersje wokół choinki na Placu Świętego Piotra. "Trudna sytuacja dla Watykanu"

Włosi sprzeciwiają się planom ścięcia 200-letniej jodły, która ma zostać ustawiona na Placu Świętego Piotra w Watykanie jako tegoroczna choinka. Petycję w tej sprawie podpisało już 40 tysięcy osób, w tym mieszkańcy Trentino, skąd drzewo ma pochodzić. "To właśnie w Wigilię podczas pasterki papież otworzy święte drzwi, więc bardziej niż kiedykolwiek na Watykan będzie zerkał cały świat. Transmisja będzie na żywo i msza po raz pierwszy od bardzo dawna odbędzie się nie we wnętrzu bazyliki, ze względu na tłumy, które mają przybyć, ale na Placu Świętego Piotra, czyli w miejscu, gdzie w epicentrum zawsze stała choinka" - mówiła w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Magdalena Wolińska-Riedi, wieloletnia korespondentka polskiej telewizji z Watykanu, autorka świeżo wydanej książki "Rzym od kuchni. Śladami historii najsłynniejszych dań Wiecznego Miasta".

Data dodania: 17 listopada 2024, 14:00

Czas trwania: 11:05

Aplikacja, która oszacuje opóźnienie autobusu. Jak działa?

Absolwenci Wydziału Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie stworzyli aplikację, która - w oparciu między innymi o AI potrafi przewidzieć opóźnienie pojazdów komunikacji miejskiej z dużą dokładnością. "CityTransit" od kilku lat działa w Nowym Sączu. "Te dane, na których są uczone modele sztucznej inteligencji, to są dosyć długie okresy, np. właśnie kilkumiesięczne. Sam model uczy się tego, jak cała komunikacja funkcjonuje, jak te korki się tutaj tworzą" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Dawid Liberda, jeden z twórców aplikacji.

Data dodania: 13 listopada 2024, 15:45

Czas trwania: 7:43

Nadchodzi Black Friday. Na co powinniśmy zwracać uwagę podczas zakupów?

"Black Friday to nie jest święto tylko dla konsumentów, ale także dla sprzedawców, bo jest to po prostu dla nich niepowtarzalna okazja, by pozbyć się zalegających na magazynie produktów. Właśnie z takim podejściem powinniśmy podchodzić do zakupów w tym okresie. Sklepy wszelkiej maści, zarówno fizyczne, jak internetowe, będą próbowały za wszelką cenę zachęcić nas do zakupu swoich produktów" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Jakub Samcik z portalu "Subiektywnie o Finansach".

Data dodania: 12 listopada 2024, 16:55

Czas trwania: 9:07

Adam Kszczot o zmianach w lekcjach wf: Trzeba nowatorskich narzędzi, które pozwolą zarazić dzieci ruchem

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało powołanie zespołu, który zajmie się przygotowaniem nowych podstaw programowych dla lekcji wychowania fizycznego. "Jeżeli byłbym ministrem edukacji, to przede wszystkim oddalałbym gdzieś widmo ocen, a bardziej kreował chęć poznawania, chęci wychodzenia trochę ze swojej strefy komfortu, ale niekoniecznie przez pryzmat samych ocen, gdzieś to wypośrodkował. Czasy się zmieniły i podobnie też jest z lekcjami wuefu. Tutaj potrzebne są nieco bardziej nowatorskie narzędzia, które pozwolą zarazić dzieci ruchem" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Adam Kszczot, wybitny lekkoatleta, wielokrotny medalista mistrzostw Europy i świata.

Data dodania: 12 listopada 2024, 14:55

Czas trwania: 10:53

Czy duet Trump - Musk popchnie świat w stronę nowych technologii?

"W czasie kampanii wyborczej Elon Musk wymyślił, że będzie kierownikiem departamentu ds. efektywności. Mało prawdopodobne jest, moim zdaniem, żeby on formalnie wszedł do administracji Trumpa, bo to wiązałoby się z koniecznością uporządkowania swojego biznesu, czego pewnie on nie będzie chciał zrobić. Nie będzie chciał sprzedawać akcji, nie będzie chciał pozbywać się swoich firm. Natomiast nawet jeśli będzie służył dobrą radą, to ta dobra rada będzie zmierzała ku temu, żeby poluzować regulacje, obniżać podatki dla największych i stawiać na kontrakty rządowe dla firm technologicznych" - mówiła w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Anna Wittenberg z "Dziennika Gazety Prawnej".

Data dodania: 10 listopada 2024, 13:00

Czas trwania: 10:09

Gen. Pacek: Amerykańska strategia nie pozwoli na porzucenie Ukrainy z dnia na dzień

"Donald Trump jest przede wszystkim biznesmenem, człowiekiem, który wie, jak zarabiać pieniądze, a nie tylko jak je wydawać. W związku z powyższym spodziewam się, że strategia amerykańska nie pozwoli na porzucenie Ukrainy z dnia na dzień, natomiast może wymusić na Ukrainie taką sytuację, która będzie trudna do zaakceptowania, bo nie ma co ukrywać, że Ukraińcy nie mają jakichś zasobów, z których mogliby teraz płacić, chyba że w grę będą wchodziły długoterminowe kredyty już po zakończeniu wojny" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 prof. gen. Bogusław Pacek, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego.

Data dodania: 6 listopada 2024, 16:55

Czas trwania: 11:53

Rynki finansowe reagują na wygraną Trumpa. "Chwila euforii po wyborach"

"Po wyborach jest ta chwila euforii. Rzeczywiście ten 'Donald Trump trade', czyli handel Donalda Trumpa, czyli dyskontowanie jego wygranej, przybrało dzisiaj prawie szczytowe rozmiary" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Piotr Kuczyński, analityk firmy Xelion.

Data dodania: 6 listopada 2024, 15:45

Czas trwania: 10:37

W jakim stanie jest rosyjska gospodarka?

"Głównym wyzwaniem, które stoi przed Rosją i to nie jest tylko związane z wojną, ale wojna to nasiliła, to jest kwestia demograficzna i kwestia rynku pracy. To jest też jeden z głównych czynników wzrostu cen. Brakuje rąk do pracy. W związku z tym ci, którzy są zdeterminowani, żeby produkować, jak chociażby sektor zbrojeniowy, dynamicznie zwiększają płace i też w związku z tym pracownicy z sektora cywilnego odpływają do sektora zbrojeniowego, przez co ceny w gospodarce rosną" - mówiła w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Iwona Wiśniewska, główna specjalistka ds. gospodarczych Zespołu Rosyjskiego działającego w Ośrodku Studiów Wschodnich.

Data dodania: 5 listopada 2024, 17:20

Czas trwania: 11:51

Jaka pogoda w następny długi weekend? Synoptyk IMGW odpowiada

"Będzie całkiem stabilnie, spokojnie, okresami może być pochmurno i mgliście, ale żadnych jakichś intensywniejszych opadów deszczu czy też silniejszego wiatru nie spodziewamy się" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Mateusz Mieczkowski-Zamajtys, synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Data dodania: 4 listopada 2024, 17:30

Czas trwania: 3:28

Hirek Wrona o Quincym Jonesie: Walka była częścią jego życia

"Po śmierci Michaela Jacksona okazało się, że wytwórnia, dla której płyty powstały, zrobiła sobie remiksy, dokonała różnych przeróbek, na co nie było zgody ze strony Jonesa i pojawiły się problemy prawne, sądowe. Walczył o swoje. I teraz specjalnie o tym powiedziałem, bo walka była częścią życia Jonesa. I to nie tylko walka w tym przemyśle muzycznym, ale walka o prawa Afroamerykanów. Był bardzo zaangażowany w sprawy społeczności afroamerykańskiej, wspierał Martina Luthera Kinga, wspierał wszystkie ruchy burzliwie walczące o równouprawnienie Afroamerykanów" - tak o zmarłym Quincym Jonesie mówił Hirek Wrona, dziennikarz muzyczny, który był gościem Marcina Jędrycha w Radiu RMF24. Quincy Jones, producent muzyczny i kompozytor współtworzył historię światowej muzyki, współpracując m.in. z Michaelem Jacksonem, Frankiem Sinatrą oraz Rayem Charlesem.

Data dodania: 4 listopada 2024, 17:04

Czas trwania: 9:29

Pietrewicz o Koreańczykach w obwodzie kurskim: Więcej w tym polityki niż realnych korzyści bojowych

"Pojawiły się doniesienia, że Rosjanie oddelegowali tłumaczy na front, ale nie oszukujmy się, ta komunikacja może być bardzo karkołomna. Zresztą Ukraińcy przechwycili materiały świadczące o tym, że żołnierze czy dowództwo rosyjskie bardzo narzeka na Koreańczyków, że ci po prostu nic nie rozumieją" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem w Radiu RMF24 dr Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Pierwsi żołnierze sił północnokoreańskich, którzy stacjonują w częściowo zajętym przez Ukraińców obwodzie kurskim w Rosji, trafili już pod ostrzał ukraińskich wojsk - poinformował przedstawiciel władz w Kijowie, Andrij Kowałenko.

Data dodania: 4 listopada 2024, 16:39

Czas trwania: 12:45

55 lat Internetu. Jaka jest przyszłość globalnej sieci?

55 lat temu, 29 października 1969 roku, miało miejsce wydarzenie, które można uznać za symboliczny początek Internetu. Dwa komputery oddalone od siebie o około 350 mil, połączyły się, umożliwiając swoim użytkownikom wymianę wiadomości. Jaka może być przyszłość globalnej sieci? O tym mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 dr Jan Zając, psycholog i badacz Internetu.

Data dodania: 3 listopada 2024, 12:00

Czas trwania: 9:27

Wybory w USA. Branża kryptowalut nowym "lobbingowym kolosem"?

"Branża kryptowalut raczej jest za Donaldem Trumpem. Dlaczego? Ponieważ wystąpił pierwszy raz w historii tego kraju na najważniejszej konferencji kryptowalutowej na świecie w Nashville w tym roku. Obiecał bardzo dużo pozytywnych zmian dla branży. W związku z tym nic dziwnego, że akurat ten kandydat jest bardziej faworyzowany przez firmy z sektora kryptowalut" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 prof. Krzysztof Piech, ekonomista, ekspert do spraw technologii blockchain, z której korzystają kryptowaluty.

Data dodania: 2 listopada 2024, 12:00

Czas trwania: 10:13

Czterodniowy tydzień pracy z coraz większym poparciem. "Korzyść dla pracodawcy i pracownika"

W ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się dyskusje na temat wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Według raportu Manpower, aż 65 proc. pracowników popiera tę ideę, podczas gdy tylko 6 proc. jest jej przeciwnych. "W zeszłym roku 33 firmy w sześciu krajach zrobiły testy polegające na skróceniu tygodnia pracy do czterech dni. Wszystkie te testy skończyły się takimi wynikami, że rosły dochody, rosły zyski, czyli mieliśmy dużo wyższą efektywność pracy ludzi, którzy pracowali krócej. To wszystko potwierdza ten fakt, że jest to z korzyścią dla pracodawcy" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service, ekspert rynku pracy.

Data dodania: 29 października 2024

Czas trwania: 9:39

Bogdan Klich o sytuacji w Gruzji: Może dojść do rozstrzygnięć ulicznych

"Uważam, że stan napięcia pomiędzy rządzącym Gruzińskim Marzeniem a społeczeństwem obywatelskim, szeroko pojmowanym, jest tak ogromny, że może dojść do rozstrzygnięć ulicznych" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem Bogdan Klich, były minister obrony narodowej. "Nie ma wątpliwości co do tego, że Gruzini chcą bronić zdobyczy demokratycznych, że Gruzini pamiętają o tym, że byli jeszcze niedawno liderem przemian demokratycznych w całym regionie i nie ma wątpliwości co do tego, że za tym przywiązaniem i do demokracji, do Unii Europejskiej stoi cała młodzież gruzińska, zarówno w dużych miastach, jak i na prowincji" - komentował na antenie Radia RMF24.

Data dodania: 28 października 2024

Czas trwania: 8:47

Branża motoryzacyjna w Europie upada? "Kumulacja zwolnień dopiero przed nami"

Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Części Motoryzacyjnych w ciągu czterech lat 86 tys. ludzi straciło pracę w europejskim przemyśle motoryzacyjnym, podczas gdy prognozy mówiły, że do przyszłego roku utworzonych zostanie ponad 100 tysięcy nowych etatów. "Jeżeli utrzymamy w tej chwili ten zakaz samochodów spalinowych od 2035 roku, to Chińczycy nas przykryją czapkami, z tego powodu, że oni po prostu będą mieli dużo większe, wręcz gigantycznie większe doświadczenie w produkcji, w optymalizacji procesów itd dotyczących samochodów elektrycznych" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Paweł Rygas, dziennikarz motoryzacyjny Interii, autor kanału MotoPRawda na YouTube.

Data dodania: 28 października 2024

Czas trwania: 12:28

Czy sztuczna inteligencja zniszczy Internet jaki znamy?

W obliczu rosnącej popularności i rozwoju sztucznej inteligencji, coraz częściej pojawiają się obawy dotyczące zacierania granic między fikcją a rzeczywistością w przestrzeni internetowej. "Z dużą pewnością mogę powiedzieć, na chwilę obecną oczywiście, że właściwie nie ma takiego rozwiązania, które jest w stanie rozstrzygnąć, czy dana treść jest wygenerowana, czy jest pisana przez człowieka" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 dr inż. Jan Kocoń z Politechniki Wrocławskiej, który zajmuje się rozwojem metod sztucznej inteligencji w przetwarzaniu języka naturalnego.

Data dodania: 27 października 2024

"Athletic Chic" wraca do łask. "Zachowanie proporcji między wyrafinowanym wyglądem i wygodą"

W świecie mody obserwujemy renesans stylu "Athletic Chic", który łączy klasyczną elegancję ze sportowym luzem. Czołowe marki modowe prezentują na wybiegach w Paryżu i Mediolanie kolekcje, które reinterpretują ten trend. Skąd wziął się "Athletic Chic" i dlaczego powraca do modowych łask właśnie teraz? O tym opowiadał Michał Zaczyński, ekspert rynku mody, dziennikarz, który był gościem Marcina Jędrycha na antenie Radia RMF24.

Data dodania: 21 października 2024

Ekspert PISM: Korea Północna pośrednio angażuje się w konflikt w Europie

"Mamy do czynienia z bardzo cyniczną grą Władimira Putina i Kim Dzong Una, gdzie oczywiście mogą się tam spotykać, obejmować, ale tak naprawdę chodzi o to, że każda ze stron chce jak najwięcej pragmatycznie wyciągnąć dla siebie. Faktem jest, że w tym sensie pośrednio Korea Północna angażuje się w konflikt w Europie i to pokazuje, że jednak nie jest to państwo tak samoizolujące się, skupione tylko na swoim najbliższym otoczeniu. Potencjalnie ma też możliwość destabilizowania innych miejsc na świecie" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 dr Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, specjalista ds. koreańskich.

Data dodania: 16 października 2024

Chorwacki bramkarz: W polskim futbolu czasami ważniejsza jest sztanga niż piłka

"Mogę porównać swoje czasy, swoje wychowanie piłkarskie na Chorwacji i obserwacje wychowania młodych piłkarzy tutaj [w Polsce - przyp. red.]. U nas duży nacisk się stawiało na technikę, przyjęcie, podanie. Bez tego nie było ani rusz. To musiało być szlifowane do perfekcji. W Polsce mi się wydaje, że czasami sztanga jest ważniejsza niż piłka" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Matko Perdijić, chorwacki bramkarz, wicemistrz Polski z Ruchem Chorzów, obecnie trener bramkarzy Zagłębia Sosnowiec.

Data dodania: 15 października 2024

Niższy podatek od garaży? Zmiany od nowego roku

Wszyscy właściciele garaży mają zyskać od stycznia przyszłego roku za sprawą nowych regulacji podatkowych. Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy inFaktu tłumaczył w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 na czym będą polegały nadchodzące zmiany.

Data dodania: 15 października 2024

Wysokie cła na chińskie samochody elektryczne. "Nie możemy lekceważyć tej konkurencji"

"Coraz więcej firm chińskich zapowiada budowanie fabryk w Europie, w związku z czym nawet jeżeli te cła na pojazdy elektryczne byłyby wprowadzone, to te pojazdy, które byłyby produkowane w Europie nie będą temu podlegały, w związku z czym ich cena będzie bardzo atrakcyjna" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Data dodania: 15 października 2024

Gen. Skrzypczak: Mamy wystarczająco czasu, żeby przygotować systemy ochrony granicy

"Moim zdaniem mamy wystarczającą ilość czasu, żeby przygotować systemy ochrony granicy, w tym i te, które służą wygraniu bitwy granicznej, jak i również wojsk. Jeżeli odbudowujemy granicę w systemy różnego typu, to nie możemy zapominać, że te systemy muszą być obsługiwane i być wykorzystywane przez określone siły, czy to straży granicznej czy wojska. Zatem w tej chwili działania powinny iść w dwóch kierunkach. Po pierwsze wzmocnienie granicy, po drugie budowa potencjału militarnego, który będzie w stanie odeprzeć tę wielkoskalową agresję" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, były wiceminister obrony narodowej.

Data dodania: 14 października 2024

Pierwszy w pełni udany lot rakiety Starship. "TIR, który będzie kursował między Ziemią a Księżycem"

Podczas piątego i pierwszego w pełni udanego lotu testowego rakiety Starship firmy SpaceX po raz pierwszy mechaniczne ramiona wieży startowej przechwyciły precyzyjnie boostera Super Heavy, który wyniósł drugi człon statku. "Majstersztykiem jest rzeczywiście to, że ta rakieta wraca na ziemię, że nie uszkadza bardzo delikatnej wieży, która tą rakietę musi znowu przechwycić, że możemy tę rakietę później napełnić paliwem i znowu używać. To jest taki TIR, który nie że raz poleci i tyle, tylko będzie kursował tam i z powrotem między Ziemią a Księżycem" - mówił w rozmowie z Marcinem Jedrychem na antenie Radia RMF24 Grzegorzem Wrochną, prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej.

Data dodania: 14 października 2024

Strefy wolne od dzieci. "Od drobnych wykluczeń zaczynają się niepokojące trendy społeczne"

Łódzki Aquapark Fala stał się obiektem krytyki, po tym, jak dzień "tylko dla dorosłych" w obiekcie zaczęto promować plakatem z przekreślonym zdjęciem płaczącego dziecka. "Korzystanie z takiego języka wykluczenia rzeczywiście, cytując tutaj panią rzecznik, budzi sprzeciw i nie powinno mieć miejsca w przestrzeni publicznej, ponieważ od takich drobnych wykluczeń właściwie zaczyna się coś, co później może przerodzić się w jakiś bardzo niepokojący trend społeczny" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta młodzieży, osób dorosłych i par.

Data dodania: 13 października 2024

Pięć lat PPK. Czy Pracownicze Plany Kapitałowe okazały się sukcesem?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) obchodzą piątą rocznicę wprowadzenia. Z programu korzysta już prawie 3,6 miliona Polaków, a zgromadzone aktywa przekroczyły 30 miliardów złotych. Czy PPK to skuteczny sposób na zabezpieczenie finansowej przyszłości? Pięć lat programu PPK podsumowywał w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Maciej Samcik z portalu Subiektywnie o finansach.

Data dodania: 13 października 2024

Ekspert o zakazie telefonów w szkołach: To nie jest rozwiązanie problemu

"Potrzebujemy edukacji. Ja wiem, że my nie chcemy o tym rozmawiać jako dorośli. My byśmy chcieli plasterek na jątrzącą się ranę, zakaz i po sprawie, a potem w domu hulaj dusza, piekła nie ma i nie ma żadnych zasad higieny cyfrowej w domu. Przed nami jest takie duże wyzwanie społeczne, żeby w ogóle edukować siebie" - mówiła w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Magdalena Bigaj, prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa.

Data dodania: 06 października 2024

Jak wygląda szkoła bez telefonów komórkowych?

Szkoła Podstawowa imienia Astrid Lindgren w Dąbrowie pod Poznaniem podjęła wyzwanie ograniczenia używania telefonów komórkowych przez uczniów na terenie placówki. O wyzwaniach, jakie towarzyszą wprowadzaniu takiego rozwiązania mówiła w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Elżbieta Zapłata-Szwedziak, dyrektorka szkoły.

Data dodania: 06 października 2024

Prof. Marcin Wojnar o alkoholu w saszetkach

Prof. Marcin Wojnar, lekarz psychiatra zajmujący uzależnieniami mówił w Radiu RMF24 o alkoholu w saszetkach. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Data dodania: 01 października 2024

Niezwykłe zjawiska na nocnym niebie. "Październik będzie stał pod znakiem komet"

W październiku warto zwrócić uwagę na niebo, które obfitować będzie w niezwykłe zjawiska astronomiczne. "Pojawiło się dosyć interesujące odkrycie, które może nam zwiastować na koniec miesiąca, na przełomie października i listopada kometę, która nie tylko będzie kometą miesiąca, kometą roku, ale być może kometą dekady, a nawet, a nawet być może tego stulecia, bo tak jasnej komety dawno nie oglądaliśmy" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, twórca fanpage'a "Z głową w gwiazdach".

Data dodania: 01 października 2024

Muszyński: Kino stało się domeną superprodukcji, a nie kameralnych opowieści

W weekend obchodzimy Święto Kina, a tańsze bilety mają zachęcić Polaków do odwiedzenia sal kinowych. Czy atrakcyjna cena biletów wystarczy, aby przyciągnąć widzów, szczególnie w obliczu zmieniających się trendów w branży filmowej? "Od kiedy mamy streaming, te filmy bardziej ambitne, trafiają właśnie na tę platformę, gdzie ludzie mogą obejrzeć film w domu. Kino stało się niestety, z bólem to mówię, domeną superprodukcji, domeną wielkich widowisk wizualnych, a nie już niestety kameralnych opowieści" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Dawid Muszyński z portalu NaEkranie.pl.

Data dodania: 29 września 2024

Powrót legendy brytyjskiej sceny muzycznej. The Cure zapowiada nowy album

"Zawsze przy takich powrotach nie wiadomo, co artysta wymyśli. Albo wróci w stare buty, co kompletnie nie ma sensu, bo najlepsze lata na pewno ma już za sobą, albo zacznie wymyślać coś absolutnie nowego, dziwnego i to też będzie porażka. Robert Smith jest bardzo zdolnym artystą i mam nadzieję, że wykrzesa z siebie jeszcze coś więcej, bo na koncertach prezentował się w rzeczywiście bardzo dobrej formie" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Tomasz Słoń, ekspert muzyczny.

Data dodania: 29 września 2024

"Stop łańcuchom". Projekt nowelizacji ustawy trafił do Sejmu

Ponad 500 tysięcy osób podpisało się pod obywatelskim projektem zakazującym trzymania psów na łańcuchach. "Wiele takich aspektów, które dzisiaj uważamy za oczywiste, dlatego że jesteśmy coraz bardziej cywilizowanym społeczeństwem, jak to trzymanie psów na łańcuchach, jakoś nie dociera chyba do takiej powszechnej świadomości jeszcze. Ustawodawca, nie wiadomo dlaczego, bardzo długo zwlekał z tym, żeby jakieś zmiany wprowadzić. Dlatego obywatele wzięli sprawy we własne ręce" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Michał Gostkowski, prawnik związany z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Zwierząt Animals, wiceprzewodniczacy komitetu obywatelskiego.

Data dodania: 25 września 2024

Jaka będzie tegoroczna zima? Czy jest szansa na białe święta?

"Miesiące zimowe, grudzień 2024, styczeń 2025, według tych naszych prognoz, a zwłaszcza według amerykańskiego modelu CFS, mają być cieplejsze niż zwykle w latach 1991-2020. Czyli tutaj właściwie jeśli będzie coś padało z nieba, to należy spodziewać się, że będzie to bardziej deszcz niż śnieg" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Radosław Droździoł z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW.

Data dodania: 25 września 2024

Sztuczna inteligencja w biznesie. Polskie firmy coraz chętniej korzystają z AI

W Polsce obserwujemy dynamiczny wzrost zainteresowania technologiami sztucznej inteligencji wśród przedsiębiorców. Jak wynika z badania organizacji SAS, w Polsce z AI korzysta już 48 proc. firm. "Wydaje się, że ta sztuczna inteligencja w te dwa ostatnie lata zrobiła ogromną karierę. Właśnie dlatego, że jest taka multifunkcyjna, można ją wykorzystać do wielu różnych rzeczy i zadań. Z drugiej strony korzystanie z niej jest prawie że trywialne" - mówiła w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 prof. Aleksandra Przegalińska, prorektorka ds. innowacji Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i badaczka zajmująca się sztuczną inteligencją.

Data dodania: 24 września 2024

Krosno Odrzańskie przygotowuje się na falę kulminacyjną na Odrze

Krosno Odrzańskie oraz okoliczne miejscowości przygotowują się na nadchodzącą falę kulminacyjną na Odrze. "Wszystkie służby są oczywiście w pełnej gotowości i przede wszystkim nie jesteśmy sami, tak jak w 2022 roku podczas katastrofy ekologicznej. Tym razem możemy liczyć zarówno na wsparcie wojewody, jak i na wsparcie wojska, straży pożarnej, policji i innych służb" - mówiła w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 starosta krośnieńska Anna Januszkiewicz.

Data dodania: 23 września 2024

SpaceX i podbój Marsa. Czy plany Elona Muska są realne?

Elon Musk przekazał na platformie X, że jego spółka planuje wystrzelenie pięciu bezzałogowych misji Starship na Marsa w ciągu dwóch lat. "Najpierw musimy wysłać bezzałogowe statki kosmiczne, które dolecą na Marsa, wylądują, przygotują trochę gruntu, przygotują bazę, no i przede wszystkim wrócą z Marsa na Ziemię, może przywiozą jakiś kamyk. Proszę zwrócić uwagę, że tak naprawdę do tej pory jeszcze nic z Marsa nie wracało" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Jerzy Rafalski, astronom z Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu.

Data dodania: 23 września 2024

Które zawody padną ofiarą AI? "Niektóre w całości będą zautomatyzowane"

"Na pewno będą takie zawody, które w całości zostaną zautomatyzowane" - mówi w Radiu RMF24 prezes Fundacji Digital University i autorka książki "Szkoła w czasach AI". Tłumaczy, że dla pracodawcy sięganie po AI jest kuszące, bo przecież "technologia jest tańsza, sztuczna inteligencja nie potrzebuje urlopu i nie ma wszelkiego rodzaju roszczeń". Co może w tej sytuacji zrobić pracownik? "Musimy myśleć o swojej pracy dynamicznie. Myśleć o tym, żeby się przekwalifikować lub dokwalifikować" - odpowiada rozmówczyni Marcina Jędrycha.

Data dodania: 11 września 2024

Szefowie dyplomacji USA i Wielkiej Brytanii w Kijowie. Czy Ukraina otrzyma oczekiwane wsparcie?

W Kijowie odbywa się spotkanie premiera Denysa Szmyhala z sekretarzem stanu USA, Antonym Blinkenem oraz szefem brytyjskiej dyplomacji, Davidem Lammym. Głównym tematem rozmów jest potencjalne udzielenie zgody na wykorzystanie zachodniej broni dalekiego zasięgu przeciwko celom militarnym w Rosji. "Ponieważ dosyć długo już w domenie publicznej pojawiały się informacje i wyjaśnienia głównie ze strony amerykańskiej, dlaczego to ograniczenie jest utrzymywane, że to nie nastąpiłoby tak szybko podczas takiej jednej wizyty, raczej to będzie stopniowane budowanie uzasadnienia do ewentualnie właśnie zniesienia tego zakazu" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Data dodania: 11 września 2024

Sobolewski o podwójnej waloryzacji emerytur: Takie rozwiązania powinniśmy przyjmować w czasach, kiedy jest dobrze

Rząd nie przyjął projektu ustawy, który zakładał dwukrotną waloryzację emerytur i rent w ciągu roku. Rada Ministrów powróci do sprawy dopiero wtedy, gdy pojawi się ryzyko przekroczenia 5-procentowej inflacji. Gościem Marcina Jędrycha na antenie Radia RMF24 był Oskar Sobolewski - ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting.

Data dodania: 10 września 2024

Pierwszy komercyjny spacer kosmiczny w historii. Co wiemy o misji Polaris Down?

Rakieta Falcon 9 amerykańskiej firmy SpaceX z czwórką astronautów w kapsule załogowej wystartowała we wtorek z Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy'ego na Florydzie. "Cały program Polaris, który jest też planowany wraz tą misją, przede wszystkim jest misją komercyjną i to musimy zaznaczyć, dlatego, że nie jest związany stricte z żadną agencją, nie jest żadnym programem kosmicznym, a jedynie jest projektem, który zrealizowany przez Jareda Isaacmana, który jest dowódcą tej misji, wraz ze SpaceX, czyli Elonem Muskiem" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Maciej Myśliwiec, szef Space Agency.

Data dodania: 10 września 2024

Data dodania: 10 września 2024

94 proc. nowych samochodów w Norwegii to elektryki

W sierpniu w Norwegii aż 94% wszystkich nowych zakupionych samochodów było pojazdami elektrycznymi. Fenomen skandynawskiego kraju w kontekście elektromobilności wzbudza zainteresowanie na całym świecie. "Norwegia od wielu lat realizuje swój plan dotyczący wychodzenia z samochodów spalinowych w sensie ograniczenia emisyjności w transporcie. On jest realizowany między innymi przez różnego rodzaju benefity, czyli np. zwolnienia podatkowe" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem Paweł Rygas, dziennikarz motoryzacyjny Interii, autor kanału MotoPRawda.

Data dodania: 08 września 2024