Moje rozmowy z gośćmi w radiu RMF24

Norbert Cała: Volvo EX30 jest faworytem w tej edycji plebiscytu Car Of The Year

Poznaliśmy grono ścisłych finalistów plebiscytu Car of the Year 2024, w którym to dziennikarze z 22 europejskich krajów oddają głosy na swoich faworytów. Wielokrotnie numer jeden przypadał modelom, które później faktycznie odnosiły rynkowy sukces. W gronie siedmiu modeli, które zachowały szansę na zwycięstwo, po raz pierwszy znalazł się samochód chińskiej marki - BYD Seal. To kolejny dowód na to, że za chwilę także na europejskich drogach pojawi się więcej samochodów chińskich marek. Kto ma szansę na zwycięstwo? To oceniał Norbert Cała z portalu techlove.pl, zajmujący się elektromobilnością.

Posłuchaj na stronie RMF24

Piotr Wielgórski: Pustynia Atakama to namiastka Marsa na Ziemi

Dzisiaj Centrum Astronomiczne Polskiej Akademii Nauk po trzech latach prac otworzyło obserwatorium astronomiczne, które znajduje się na środku pustyni Atakama w Chile. Gościem Radia RMF 24 był Piotr Wielgórski, astronom z Centrum Astronomicznego Mikołaja Kopernika PAN, który już w styczniu wyruszy do pracy, do nowego obserwatorium. Marcin Jędrych pytał naukowca m.in. o to, dlaczego pustynia położona na wysokości 3 tys. m n.p.m. to jedno z najlepszych miejsc do obserwacji kosmosu.

Posłuchaj na stronie RMF24

Ekspert: Hakerzy, którzy zaatakowali sieć ALAB rezydują w Rosji, a zatem są praktycznie bezkarni

Dane medyczne nawet 50 tysięcy Polaków trafiły do internetu. Sieć laboratoryjna ALAB - jedna z największych w Polsce, która zajmuje się badaniem m.in. próbek krwi, które pobierane są w większości prywatnych sieci medycznych w Polsce, padła ofiarą ataku hakerskiego. Jakie są tego konsekwencje dla osób, których dane wyciekły? Kim są hakerzy, którzy wykradli dane i co mogą z nimi zrobić? O tym w Radiu RMF24 mówił Adam Haertle, z portalu Zaufana Trzecia Strona, który jako pierwszy poinformował o tym zdarzeniu. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Posłuchaj na stronie RMF24

Samcik: Choć promocje kuszą, trzeba rozsądnie wydawać pieniądze, bo w Nowym Roku czekają nas kolejne podwyżki

Polak na wyprzedaży, czyli zastanów się, a postaw się? Z różnych badań wynika, że w tym sezonie zakupowym jesteśmy bardziej optymistyczni i bardziej skłonni do wydawania pieniędzy niż przedstawiciele innych nacji. Jednocześnie spada nasza realna stopa oszczędności i – wskutek inflacji – przestała rosnąć wartość nabywcza naszych zarobków. Ciekawy miks wydarzeń. Czy to się może dobrze skończyć? O tym Radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z Maciejem Samcikiem z portalu Subiektywnie o finansach.

Posłuchaj na stronie RMF24

Brona: Zdrowa konkurencja pomiędzy NASA a Europejską Agencją Kosmiczną jest bardzo wskazana

Europa chce stworzyć komercyjną kapsułę kosmiczną do przenoszenia ładunków na i z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. A kiedyś być może także do wynoszenia astronautów na orbitę. Kapsuła ma zostać opracowana w ramach konkursu ogłoszonego przez Europejską Agencję Kosmiczną. Ta ma zapewnić wsparcie techniczne i finansowe, ale już sam rozwój i obsługa ma być po stronie prywatnego przedsiębiorstwa, które taki konkurs wygra. Jak wygląda europejski podbój kosmosu komentował w Radiu RMF24 dr hab. Grzegorz Brona, były prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Posłuchaj na stronie RMF24

X to kondensacja światowego intelektu. Nowy chatbot na pewno z tego skorzysta

Elon Musk pokazał swojego chatbota. Ekscentryczny miliarder chce stworzyć konkurencję dla ChatGPT od OpenAI. Grok - bo tak się nazywa - wyróżnia się tym, że ma "dostęp w czasie rzeczywistym" do informacji z portalu X, czyli dawnego Twittera, co według Muska daje mu ogromną przewagę nad innymi chatbotami. Możliwy sukces tego nowego narzędzia oceniała w Radiu RMF24 Jowita Michalska, prezes Digital University. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Posłuchaj na stronie RMF24

Bulaszewska: W horrorach najbardziej boimy się sportretowanych tam ludzi

Niektórzy lubią się odprężyć, sięgając po filmy grozy. Zwłaszcza zbliżające się Halloween jest takim momentem, kiedy wiele osób postanawia obejrzeć dobry horror. Dlaczego lubimy się bać? Czy strach jest nam potrzebny by się lepiej poczuć? O tym w radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z dr Małgorzatą Bulaszewską, kulturoznawczynią z Uniwersytetu SWPS.

Posłuchaj na stronie RMF24

Koty używają prawie 300 różnych wyrazów twarzy do komunikacji!

Nowe badanie sugeruje, że te lubiane czworonogi mają zaskakujący poziom głębi społecznej i nie są tak zdystansowane, jak wcześniej sądzono. Jak zrozumieć to, co chce przekazać nam kot, tłumaczyła w radiu RMF24 Jagna Kudła, doktor nauk weterynaryjnych, behawiorystka. Rozmawiał Marcin Jędrych. Koty lubią jak się do nich puszcza oko – mówi Jagna Kudła.

Posłuchaj na stronie RMF24

Gry audio mają wielki potencjał we współczesnym świecie – mówi Sylwia Błach

Specjalnie dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku powstają gry audio. Czy ten gatunek ma szansę się przyjąć? Czy twórcy gier powinni stawiać na szeroko rozumianą dostępność każdego z tytułów, jaki tworzą? O tym w radiu RMF24 z Sylwią Błach, pisarką, dziennikarką, blogerką z portalu homodigital.pl rozmawiał Marcin Jędrych.

Posłuchaj na stronie RMF24

Prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej o odkryciach na Marsie

W Radiu RMF24 rozmowa z panem Łukaszem Wilczyńskim, prezesem Europejskiej Fundacji Kosmicznej o niezwykłym odkryciu na Marsie. Nowa analiza danych z marsjańskiego robota Curiosity wskazuje, że planeta była kiedyś pełna rzek, który mogły stanowić doskonałe środowisko dla rozwoju życia. Na jakiej podstawie dokonano tego odkrycia? Jak to potencjalne życie na Marsie mogło wyglądać? Dlaczego obecnie nie ma wody na czerwonej planecie? Zapraszamy do wysłuchania poniższej rozmowy.

Posłuchaj na stronie RMF24

Danielewicz: Praca zdalna ogranicza rozwój i kreatywność pracowników

Pracując zdalnie możemy mieć większy problem z podwyżką i awansem. Natalia Emanuel i Emma Harrington przeprowadziły szerokie badania wśród pracowników w centrum obsługi telefonicznej wybranej firmy w USA, która zatrudniała zarówno pracowników zdalnych, jak i pracowników stacjonarnych na tych samych stanowiskach. "Uważamy, że praca zdalna negatywnie wpływa na ścieżki kariery pracowników. Pracownik zdalny zmniejsza częstotliwość indywidualnych spotkań z menedżerami, liczbę szkoleń i wielu możliwości rozwijania umiejętności" - twierdzą. Czy to jest tendencja, która się rozszerza? Czy takie zjawiska są również na polskim rynku pracy? O tym Radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z Maciejem Danielewiczem z portalu Subiektywnie o finansach.

Posłuchaj na stronie RMF24

Babecki: 5G daje zupełnie nowe możliwości komunikacji, przydatne np. w medycynie

Aukcja 5G dobiegła końca. Chodzi o częstotliwość z zakresu 3400-3800 Mhz. Do budżetu państwa wpłynie ponad 1,9 mld złotych. Ale o co tu konkretnie chodzi? Kto i co licytował? Fale radiowe pod młotek? Do czego przede wszystkim służy 5G? Szczegóły dotyczące tej nowej technologii wyjaśniał w Radiu RMF24 dr Miłosz Babecki z Katedry Badań Mediów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Rozmawiał z nim Marcin Jędrych.

Posłuchaj na stronie RMF24

Artur Siódmiak o Michale Jureckim: Twarz "Dzidziusia", postawa drwala

Michał Jurecki postanowił zakończyć karierę sportową. Piłkarz ręczny, popularny "Dzidziuś" wygrał Ligę Mistrzów z Vive Kielce i trzy razy stawał na podium mistrzostw świata z kadrą narodową. "Michał nigdy nie kalkulował, zawsze szedł na 100 procent i to oczywiście ma swoje odzwierciedlenie, jeśli chodzi o zużycie organizmu. Kiedyś to zdrowie powiedziało dość. Myślę, że Michał nie ma co narzekać, bo bardzo dużo w sporcie osiągnął. Tylko my możemy żałować, że jeszcze rok czy dwa nie będziemy go oglądać w profesjonalnym sporcie" - tak o Michale Jureckim mówił Artur Siódmiak, były reprezentant Polski, który był gościem Marcina Jędrycha w Radiu RMF24.

Posłuchaj na stronie RMF24

Dębek: Minecraft daje satysfakcję z grania, stąd jej popularność

​Minecraft, która jest najlepiej sprzedającą się grą wideo na świecie, pobiła kolejny rekord. Producent gry - firma Mojang Studios - poinformowała, że gra sprzedała się w ponad 300 milionach egzemplarzy na całym świecie - podał portal stacji BBC. Szefowa Minecraft Studios Helen Chiang stwierdziła, że liczba 300 milionów użytkowników jest "kamieniem milowym, o którym nikt nie mógł marzyć, kiedy wszyscy układaliśmy nasze pierwsze bloki". Kulisy tego sukcesu komentował w Radiu RMF24 Michał Dębek, doktor psychologii, współwłaściciel i szef badań Try Evidence - agencji analitycznej skoncentrowanej na grach i graczach. Rozmawiał z nim Marcin Jędrych.

Posłuchaj na stronie RMF24

Jakub Wiech: Mamy monokulturę węglową w energetyce - to trzeba koniecznie zmienić

Równo 50 lat temu brak ropy naftowej po raz pierwszy wstrząsnął światem. 17 października 1973 r., w odwecie za wspieranie Izraela w wojnie Jom Kipur OPEC ogłosiła embargo na dostawę ropy naftowej do USA i kilku innych krajów. To był początek pierwszego kryzysu energetycznego. Jak wyglądał ten kryzys wtedy i czy grozi nam kolejny w związku z kolejnym konfliktem na Bliskim Wschodzie. O tym w radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z Jakubem Wiechem, redaktorem naczelnym portalu Energetyka24.com, autor książki "Energetyka - Po prostu".

Posłuchaj na stronie RMF24

Sergiusz Trzeciak: Wysoka frekwencja to efekt silnej politycznej polaryzacji

Jakie są przyczyny wysokiej frekwencji, czy młodzi obywatele głosujący w wyborach oczekują zmiany pokoleniowej wśród polityków? Czy media społecznościowe pomagają w wyborczym sukcesie? Na te pytania w radiu RMF24 odpowiadał dr Sergiusz Trzeciak, specjalista ds. marketingu politycznego i autor książki „Drzewo kampanii wyborczej 2.0 czyli jak wygrać wybory”. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Posłuchaj na stronie RMF24

Zdiagnozowane zaburzenia psychiczne dotykają na świecie co 7 dziecka – mówi Jan Bratkowski, rzecznik UNICEF Polska

Iga Świątek przekazała 300 tys. złotych UNICEF Polska na pomoc dzieciom w zakresie zdrowia psychicznego. W środowisku tenisowym w ostatnich miesiącach sporo mówiło się o psychicznych aspektach i trudach zawodowego sportu, stąd ten gest Igi jest dal nas bardzo ważny, bo zwraca uwagę na problem, o którym nie mówi się głośno – zaznacza Jan Bratkowski, rzecznik UNICEF Polska w rozmowie z Marcinem Jędrychem w radiu RMF24.

Posłuchaj na stronie RMF24

Cena transakcyjna mieszkania w Warszawie jest znacznie niższa od ofertowej – mówi Bartosz Turek

Ceny nieruchomości w Polsce rosną, obecnie średnia cena metra kwadratowego w stolicy przekracza 16 tys. zł, a w Krakowie 15 tys. zł. Z kolei w Europie Zachodniej widać już spadki cen mieszkań. Czy to oznacza, że u nas też można spodziewać się korekty cen lub nawet załamania na rynku nieruchomości? O tym w radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z Bartoszem Turkiem z HRE Investmenst Trust.

Posłuchaj na stronie RMF24

AI nie będzie używana do poprawiania scenariuszy w Hollywood - mówi Katarzyna Czajka-Kominiarczuk

Członkowie Writers Guild of America zatwierdzili nowy trzyletni kontrakt z głównymi studiami.99 proc. członków związku, którzy głosowali, oddało głos za porozumieniem, które zapewnia podwyżki płac, pewną ochronę związaną z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i inne korzyści. Jakie są te najważniejsze warunki, które udało się uzyskać scenarzystom w starciu z wielkimi studiami jak Disney czy Netflix? W radiu RMF24 szczegóły porozumienia omawiała Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, znana w sieci jako Zwierz Popkulturalny. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Posłuchaj na stronie RMF24

Babecki: To nie była debata, to była karuzela pytań

Jak debata komentowana jest w social mediach? Kto wypadł najlepiej? Jaki będzie społeczny efekt debaty widoczny w internecie? O tym z dr. Miłoszem Babeckim z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w radiu RMF24 rozmawiał Marcin Jędrych.

Posłuchaj na stronie RMF24

Lewczuk: Dobry nastrój w drużynie zależny jest tylko od wyniku

Dzisiaj rozpoczęło się pierwsze zgrupowanie reprezentacji Polski pod wodzą nowego selekcjonera Michała Probierza. Zawodnicy przygotowują się do czwartkowego meczu z Wyspami Owczymi i niedzielnego starcia z Mołdawią. Zgrupowanie rozpoczęło się od dwóch zmian w reprezentacji. Za Tymoteusza Puchacza trener powołał Bartłomieja Wdowika, a za bramkarza Bartosza Drągowskiego Marcina Bułkę. Szanse reprezentacji w najbliższych meczach oceniał Igor Lewczuk, polski piłkarz, reprezentant polski i komentator ligi francuskiej w CANAL+ Sport. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Posłuchaj na stronie RMF24

Dr Emilia Janeczko: Las ma właściwości terapeutyczne

Badania naukowe potwierdzają pozytywny wpływ lasu oraz zieleni na zdrowie i samopoczucie ludzi. Czy do lasu można też udać się na terapię? Czym są popularne ostatnio leśne kąpiele? Gościem radia RMF24 była dr hab. Emilia Janeczko, z Instytutu Nauk Leśnych SGGW. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Posłuchaj na stronie RMF24

Piotr Mieczkowski z Digital Poland: Cyfrowy świat jest bardzo skomplikowany. Cały czas musimy się go uczyć

Czy sztuczna inteligencja może zniszczyć ludzkość? Mniej więcej co siódmy Polak wierzy, że w ciągu dekady może to nastąpić. Ale jednocześnie Polacy coraz częściej dostrzegają AI w codziennym użyciu. Zetknęło się z nią aż 88 procent nas. To tylko część wniosków, jakie wynikają z raportu "Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?", przygotowanym z okazji 5. edycji Digital Festival organizowanego przez fundację Digital Poland. O wyzwaniach, jakie stoją przed nami w cyfrowym świecie Marcin Jędrych rozmawiał w radiu RMF24 z Piotrem Mieczkowskim, dyrektorem zarządzającym Digital Poland.

Posłuchaj na stronie RMF24